I. Uluslararası Mersin Sempozyumu
İletişim + 0553 666 06 06 mersinsempozyumu@gmail.com
AnasayfaSempozyum Yeri

SEMPOZYUM YERİ (Mersin)

321 kilometrelik sahil şeridi ve 608 kilometrelik kara sınırına sahip olan Mersin ili, bünyesinde barındığı tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile yalnızca ülkemizin ve Akdeniz Bölgesi’nin değil, dünyanın en nadide coğrafyalarından birini teşkil eder. İlin yüzölçümü 15.620 kilometrekaredir. Özellikle kıyı kesimlerinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürer: Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

 

Mersin ili Türkiye ve Akdeniz Bölgesi’nin toplumsal ve ekonomi hayatı açısından stratejik öneme sahiptir. Hali hazırdaki nüfusu 1.793.931 kişiyi aşar. En büyük nüfusa sahip ilçesi Tarsus, en küçük nüfuslu ilçesi ise Çamlıyayla’dır. İllerin gelişmişlik sıralamasında, birçok bakımdan üst sıralarda yer alan bir ilimizdir. Tarım, tarıma dayalı sanayi, ticaret ilin ekonomik uğraşları içinde önemli yer tutar. Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin de, hem şehrin ve hem de ilin ekonomisi içinde özel bir önemi vardır.

 

Sahip olduğu avantajlı coğrafi konumu, iklim özellikleri ve fiziki avantajlar, Mersin’de yaşayanlara olukça ayrıcalıklı bir yaşam kalitesi imkânı hazırlar. Bu durum bireylerin içinde bulunduğu sosyal çevresiyle ilişkilerine de yansır. Bulgular, Mersinlilerin hayatından oldukça memnun olduğunu göstermektedir. Özellikle de birlikte yaşadıkları bireyler, arkadaşları, iş arkadaşları ve komşuları ile son derece iyi ilişkiler kurabildiklerini göstermektedirler. Bütün bu faktörler ise bireylerin yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir.

SYMPOSIUM VENUE (Mersin)

Mersin province, With a 321 km coastline and a land border of 608 km, is one of the most rare geographies of the world, not only of our country and the Mediterranean regions. I has a huge It hosts a great deal of historical, natural and cultural riches. The area of the province is 15,620 kilometers. Especially the coastal areas have a typical Mediterranean climate: the summers are hot and dry, the winters are warm and rainy.

 

Mersin province has a strategic importance in terms of social and economic life of Turkey and the Mediterranean region. Mersin is one of the most important residential areas of both the Mediterranean region and Turkey. The region is one of the most important districts of Turkey with the potential of agriculture industry, trade and tourism. Mersin province, according to the data for 2018, with a population of 1,793,931 is located between the largest cities of Turkey. Tarsus has the largest population and Çamlıyayla has the smallest population.

 

Its advantageous geographical location, climate characteristics and physical advantages make it possible for people living in Mersin to have a privileged quality of life. This is also reflected in the relation to the social environment in which the individual is involved.

 

The findings show that the Mersin people are quite satisfied with their life. Especially they show that they can establish very good relationships with the individuals they live with, their friends, their colleagues and their neighbours. All these factors affect the quality of life of the individuals positively.