Slide background

1. International Mersin Symposium

I. Uluslararası Mersin Sempozyumu (1-3 Kasım 2018)

1-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Mersin’de, Mersin Üniversitesi ve Mer-Ak Mersin Akademi Danışmanlık iş birliğinde, çok geniş bir akademisyen grubunun katkı ve katılımları ile gerçekleştirilmişti. Gerçek anlamda uluslararası sempozyum ikliminde gerçekleştirilen iki sempozyumumuzdan toplam 14. Ciltlik devasa bir külliyat ortaya çıktı. ISBN Nolu Ulusal Kitap formatında hazırlanan Kitaplarımız sempozyum web sayfalarımızda, ilgilenen herkesin istifadesine sunuldu. Bildiri ve katılımları ile sempozyumlarımıza katkı veren herkese gönülden teşekkür ederiz.

Her yıl periyodik olarak düzenlemeyi planladığımız, planlanan 1. Uluslararası Mersin Sempozyumunu, yılın en güzel mevsiminde, Cennet Vatanımızın en güzide köşelerinden biri olan Mersinimizde ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduk. Doyduğu mekanın, ilinin, ülkesinin ve insanlığın sorunlarına ve meselelerine duyarlı bir akademik anlayışla hayata geçirdiğimiz sempozyumlarımızda, özellikle Türk-İslam dünyasından, Balkanlardan ve dünyanın öteki ülkelerinden (20’den fazla ülke), ülkemizin de dört bir yanından toplam 750’ye yakın misafirimiz oldu.

Multidisipliner bir bakış açısı ile gerçekleştirdiğimiz bilgi şölenimizde, çevreden ekonomiye, sağlıktan nükleer enerjiye, tarımdan sanayiye ve ticarete, güzel sanatlardan tarih ve arkeolojiye, sosyolojik yapıdan spor ve sanata, doğa bilimlerinden mühendisliğe her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılıp, kayıt altına alınması hedeflendi.

3 gün boyunca, aynı anda 10 salonda; her iki sempozyumda toplam 550’ye yakın tebliğ sunuldu. Dünyanın dört bir yanından ve ülkemizin hemen her ilinden, 750’ye bilim insanı ve araştırmacıyı ağırladık. Dünyanın dört bir yanından ve ülkemizin hemen her köşesinden gelip, sahip olduğunuz her türlü bilimsel bilgi birikimini, Mersin’in eşsiz tarihsel, doğal, toplumsal ve kültürel ortamında gerçekleştirilen bu bilgi şölenlerimizde bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Sizleri, önümüzdeki yıllarda da gerçekleştirilecek sempozyumlarımızda aramızda görmekten mutluluk duyacağız.